Jesteśmy zainteresowani podjęciem współpracy w ramach tworzenia inwestycji w kilku wybranych konstelacjach biznesowych. Przede wszystkim interesują nas grunty, na których będziemy mogli zrealizować od 5000 m2 do 50 000 m2 PUM (powierzchni użytkowej mieszkalnej). Koncentrujemy się na Krakowie i najbliższych okolicach, jednak z uwagi na konsekwentny rozwój naszej spółki bierzemy również pod uwagę inne duże miasta w Polsce m.in. Rzeszów, Katowice, Warszawę oraz sąsiadujące bezpośrednio z nimi tereny.
Modele współpracy:
1. Joint investment
Wspólna inwestycja z właścicielem gruntu.
Taka forma współpracy dotyczy sytuacji, w której właściciel gruntu chce uzyskać jak najwyższą wartość finansową. Jednocześnie ma on jednak świadomość, że jest to możliwe dzięki nawiązaniu porozumienia z deweloperem. Wówczas współpraca opiera się na założeniu spółki celowej, do której właściciel wniesie aportem działkę, bądź też na założeniu spółki, w ramach której wspólnie zrealizowana zostanie dana inwestycja. Forma ta pozwala właścicielowi zarobić nie tylko na samej nieruchomości, ale w pewnej części na marży deweloperskiej. Główną korzyścią dla dewelopera jest fakt, że nie ponosi on kosztów związanych z zakupem gruntu. Finalnie rozliczenie może również odbyć się w formie gotówki, mieszkań lub lokalów użytkowych na terenie zbudowanej inwestycji.
2. Joint venture
Wspólna inwestycja z deweloperem lub generalnym wykonawcą.
Podobnie jak w przypadku Joint Investment taka forma współpracy odnosi się do sytuacji, gdy dany deweloper lub inwestor indywidualny posiada działkę, lecz nie jest w stanie zrealizować samodzielnie inwestycji (np. z powodu braku środków, niemożności zaciągnięcia kredytu, braku doświadczenia w dużych budowach, obawy przed koniunkturą czy braku umiejętności w zakresie sprzedaży nieruchomości). W takiej sytuacji bardzo dobrym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z zaufanym i doświadczonym partnerem, jakim niewątpliwie jest Imperial Capital.
Bardzo często generalni wykonawcy mają wiedzę o istnieniu lub są właścicielami pewnych gruntów na sprzedaż. Wówczas mogą oni szukać wspólnika w postaci dewelopera, z którym założą spółkę celową lub też dojdą do porozumienia w kwestii wspólnej realizacji inwestycji na innych warunkach.
3. Effective settlement in time
Efektywne rozłożenie rozliczenia zakupu gruntu.
To model rozliczenia dla tych właścicieli gruntów, którzy w zamian za wyższą cenę sprzedaży, często rzędu 25%, dopuszczają możliwość odroczenia finalizacji transakcji. W takiej sytuacji kupujący płaci 10% zadatku, a resztę uiszcza przy uzyskaniu zezwolenia na budowę lub po zakończeniu prac budowlanych. Inwestor jest wówczas skłonny zapłacić finalnie więcej, ponieważ nie zamraża swojego kapitału i może go wykorzystać na inne cele. Odroczenie płatności jest zabezpieczone w sposób dogodny dla właściciela gruntu lub rozliczane w mieszkaniach.
4. Land purchase
Zakup gruntu.
Ze względu na nieustający rozwój poszukujemy gruntów pod inwestycje mieszkaniowe oraz komercyjne, zarówno od właścicieli gruntów, jak i pośredników posiadających informacje o atrakcyjnych działkach na sprzedaż w zamian za wynagrodzenie prowizyjne.